شناسایی هشت پلنگ نادر در کوه های یزد

به گزارش سیستم مدیریت محتوا، معاون حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: دوربین های کنترل امنیت و حفاظت محیط زیست هشت قلاده پلنگ در منطقه کوه بافق را شناسایی کردند .

شناسایی هشت پلنگ نادر در کوه های یزد

به گزارش سیستم مدیریت محتوا، اعظم حبیبی پور با اشاره به ظرفیت های زیست محیطی استان، اظهار کرد: با آنالیز های صورت گرفته در مناطق کوهستانی شهرستان بافق هشت قلاده پلنگ شناسایی شد.

وی اضافه نمود: با کنترل از دوربین های تله ای در منطقه خوشبختانه همزمان دو پلنگ ماده با طوله مشاهده شد که این بیانگر امنیت، حفاظت و طعمه مناسب برای حیوانات گوشت خوار مانند پلنگ است.

معاون حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین نژاد پلنگ های جهان و بزرگترین گربه سان در کشور است.

حبیبی پور در ادامه توضیح داد: کاهش جمعیت و محدوده زندگی، این گربه سان را در فهرست گونه های در مرز تهدید به انقراض قرار داده است.

این مسئول در انتها اعلام نمود: مناطق کوهستانی بافق یزد محل مناسبی برای زیست این گربه سان بزرگ است .

به گزارش سیستم مدیریت محتوا پلنگ ایرانی، بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض آی یوسی ان قرار گرفته است.

اندازه ها و رنگ پوشش بدن در مناطق مختلف در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند. به طور کلی طول بدن پلنگ های بالغ به 160 و گاهی تا 180 سانتی متر می رسد و طول دم آن ها 110 سانتی متر است. وزن این پلنگ بعضا تا 90 کیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه به 75 سانتی متر می رسد.

شمار پلنگ های ایرانی بالغ در سراسر کشورهای محل زیست آن کمتر از 871 تا 1290 قلاده برآورد می گردد.

ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این کشور امکان بقای گروه های کوچک این حیوان در قفقاز، شرق ترکیه و احتمالاً ترکمنستان را از راه مهاجرت های بین مرزی افزایش می دهد. با این حال تراکم جمعیتی پلنگ در ایران بسیار پایین است و 0.06 تا 0.1 قلاده در هر 100 کیلومترمربع برآورد می گردد.

اصلی ترین تهدید پیش روی بقای این حیوان جدا شدن زیستگاه ها و قطع ارتباط ژنتیکی گروه های مختلف این حیوان است که معمولاً به تشکیل گروه های بسیار کوچک منجر شده است، به طوری که در همه قلمرو زیستی این حیوان هیچ گروه جمعیتی وجود ندارد که دربرگیرنده بیش از 100 پلنگ بالغ باشد.

کاهش طعمه بر اثر شکار انسان ها، گسترش زیربنایی، مزاحمت های انسانی و از میان رفتن زیستگاه (شامل چیدن گیاهان و قارچ های خوراکی، ساخت معدن، جاده سازی، جنگل زدایی، آتش سوزی و چرای دام) عواملی ست که منجر به تکه تکه شدن زیستگاه های حیوان شده است.

نتیجه تصمیم های اشتباه زیست محیطی در چند سال گذشته، پلنگ ایرانی را معرض انقراض قرار داده و حالا متخصصان ایرانی و آلمانی قصد دارند تا با استفاده از روشی جدید، همه این مشکل به وجود آمده را به نوعی حل نمایند.

به گزارش سیستم مدیریت محتوا، خبرآنلاین 25 بهمن ماه نوشته، در هفته ای که گذشت متخصصان این دو کشور روی پلنگ ایرانی کیجا در باغ وحش ارم تهران عمل لقاج مصنوعی انجام دادند و بسیاری بر این باورند که در صورت موفقیت آمیز بودن این عمل جراحی خطر انقراض این گونه ارزشمند پلنگ ایرانی کاهش پیدا می نماید.

کیجا یکی از مهمترین پلنگ های ایرانی موجود در باغ وحش تهران در معرض انقراض است. پیش از این امکان لقاح مصنوعی کیجا، پلنگ ایرانی ماده باغ وحش تهران با دو پلنگ نر ایرانی آنالیز شده بود.

به گفته ایمان معماریان، دام پزشک باغ وحش تهران لقاح مصنوعی تحت نظر برنامه جهانی EEP (اتحادیه باغ وحش های اروپا) صورت گرفته و آن ها این برنامه را با هدف تکثیر گونه های در خطر انقراض را کنترل می نمایند.

او در این رابطه گفت: سال گذشته یک پلنگ ایرانی نر از باغ وحش کشور پرتغال به ایران فرستاده شد تا بتوانیم برای باردار کردن کیجا از این پلنگ نر استفاده کنیم. همچنین حدود سه سال گذشته از یک پلنگ ایرانی اسپرم گرفتیم و از آن در نیتروژن مایع نگه داری کردیم. البته لقاح مصنوعی چندین بار در جهان صورت گرفته ولی متأسفانه در بیشتر مواقع موفقیت آمیز نبوده است.

اما هنوز نتیجه این اقدام تعیین نشده و تا چند ماه دیگر تعیین می گردد که لقاح مصنوعی موفقیت آمیز بوده یا نه.

به طور کلی استفاده از لقاح مصنوعی برای نجات گونه های در حال انقراض روشی است که در دهه گذشته روی حیوانات مختلفی امتحان شده و در میان دانشمندان در رابطه نتیجه این اقدام نظرات مختلفی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شناسایی هشت پلنگ نادر در کوه های یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی هشت پلنگ نادر در کوه های یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید